Генетична теория
Изолирани са гени свързани с псориазиса. Много от тях се свързват и с други заболявания, като диабет, хиперлипидемии, хипертония, автоимунни заболявания. Смята се, че ако е налице генетична предразположеност, провокиращите фактори могат да отключат заболяването.
Имунологична теория
Доказа се през последните години, наличието на сложна верига от имунологични реакции в кожата, в резултат на които в нея се наблюдават по-бързо развитие на клетки, водещо до формиране на известните кожни промени. Причините, които активират Т-клетките на имунната система остават все още неизяснени. Тези клетки от своя страна стимулират производството на специфични вещества наречени “цитокини “, свързани с възпалителни процеси. Цитокините ускоряват значително размножителните процеси на кожните клетки (кератиноцитите). Така жизнения път на кератиноцитите от 30-35 дни се променя на 7-8 дни. Това ускорено образуване на епидермис се изразява с формирането на люспи с бял цвят и червени надигнати възли характерни за заболяването.
Клиничната картина е твърде разнообразна. Характерният обрив за псориазиса представлява червена папула (плътно образувание, надигнатo над кожата) или плака. При свежите обриви, цвета на плаката е бледорозов, а при по-стари тъмночервено-синкав. Отгоре, папулите са покрити със сребристобели люспи и нарастват по периферията си.
Псориатичните обриви могат да се появят по цялото тяло. Най-често се засягат колената, лактите, скалпа (псориатична корона – на границата на окосмената и неокосмена част на главата), поясната област и половите органи. Съществува и една форама на обратен тип на псориазиса. Това е псориазис инверса, при която се засягат големите. При тежките случаи е обхваната почти цялата кожа т.нар. еритродермия псориатика.
Особено характерни за болестта са нокътните промени. Проявяват се с точковидни депресии, задебеляване на нокътната плочка, мазни петна, неравности, зачервяване на краищата, залющване и цепене, и др.
Псориазиса понякога протича и със засягане на ставите. Осбено характерно е ангажирането на ставите на пръстите на ръцете и краката и по-рядко – на големите стави (китки, коленни, глезенни).
Характерно за псориатичния артрит са ставни болки, съпроводени със сутрешна скованост, ставен оток и др. Заболяването протича с периоди на затихвания и обостряния. Тези периоди са индивидуални за всеки пациент, при някои заболяването може да изчезне за дълги години и да се прояви отново без особена причина.
Д-р Нора Буеши, в дерматологичната си практика се ангажира с постигане и поддържане на здравето, младостта и сияйността на кожата на своите пациенти. Един от най-известните и обещаващи дерматолози в страната.
Д-р Буеши притежава онази рядка харизма, която те кара да се почувстваш в сигурни ръце още при първи контакт с нея. С творчески замах, професионализъм и прецизност съумява точно да фокусира баланса между индивидуалните Ви нужди и тяхната медицинска проекция!