Добрата слънцезащита се отплаща щедро на кожата!
Отдайте й необходимото внимание!
Лятото е тук, а с него и дългите топли дни навън. Най-чаканото време в годината! Ще танцуваме, ще блестим, ще се радваме на всеки миг, който ни е подарен! Защото знаем колко е важно да празнуваме ЖИВОТА!
Но освен всички положителни емоции, преживявания и спомени, които ще натрупаме това лято, е необходимо да се погрижим добре за кожата си. Едва ли чувате това нещо за първи път, но нека повторим и преговорим най-важното, за да сме защитени добре.
Коя фотозащита е добра? Кое е важно при подбора на добрия продукт?
Съществуват 6 фототипа на кожата:
– Много светла/бяла кожа, светли очи, светла коса и множество бенки
– Светла кожа, руса или светлокестенява коса, сини/кафяви очи, лунички по кожата
– Светла кожа, кестенява коса, кафяви или светли очи
– Матова кожа, тъмнокестенява коса, кафяви очи
За всеки различен фототип се използват продукти с различен фактор защита. Имайте нещо много важно предвид – децата ВИНАГИ трябва да използват най-високия фактор защита, тъй като тяхната кожа е фина и много чувствителна.
При правилния подбор на слънцезащита са важни няколко неща:
– Използвайте различен продукт за лице и тяло – кожата на лицето е по-фина и чувствителна и не се изкушавайте да нанасяте продукт за тяло върху лицето!
– Купувайки слънцезащита, четете описанието на опаковката – нужно е да има изписана абревиатурата SPF. Също така трябва да присъстват и двата типа лъчи, срещу които ви защитава кремът, а именно UVA и UVB.
– Нанасяйте фотозащитните продукти половин час преди излагане на слънце.
– Нанасяйте слънцезащитна козметика, дори и ако сте под чадъра на плажа. Слънчевите лъчи се отразяват във водата и пясъка и ако сте с по-светла кожа, може да изгорите.
– Преди да използвате продукт, е важно да проверите срокът му на годност, за да не се получават неприятни ситуации.
– Не забравяйте, че превенцията е най-добрата защита!
Каква е разликата между химичните и физичните филтри в слънцезащитните кремове?
При химичните филтри самата субстанция поема като хромофор част от лъчите и ги превръща в топлина, която се излъчва в пространството. В лицето на физичните филтри главно са представени титаниевия диоксид и цинковия оксид. Те отразяват като огледало слънчевата светлина, когато са нанесени равномерно върху кожата и я отблъскват на повърхността й.
Изборът на фактора (SPF) и вида на продукта става в зависимост от типа кожа. И двата вида са добри. Физичният филтър се предпочита при децата, тъй като тяхната кожа е по-ранима. Детската кожа е и по-пропусклива, всички субстанции, които се нанасят върху нея, навлизат по-дълбоко и могат да провокират алергична реакция.
При възрастни пациенти с нечувствителна кожа може да се използват и двата вида филтри. Има и комбинирани препарати, които съдържат и химични, и физични филтри. За чувствителните кожи има специално подбрани химични филтри.
ВНИМАНИЕ: Слънчева алергия
Слънчевата алергия е все по-често срещано заболяване в топлите и слънчеви дни. Тя се разгръща в следствие на реакция на имунната система към слънчевите лъчи.
Може да се прояви във всяка възраст, но най-често засяга хора на възраст от 20 до 40 години.
Предполага се, че човек има генетично предразположение да я прояви, но причините не са напълно изяснени.
Много е важно да подчертаем, че слънчевата алергия може да бъде контролирано заболяване. С добра прогноза, особено при редовна употреба на слънцезащитни продукти.
Фоточувствителност на кожата – все по-наблюдавана в наши дни
Какви реакции на фоточувствителност можем да наблюдаваме от страна на кожата?
Фоточувствителността възниква в резултат на реакция между ултравиолетовите лъчи и съставките, които се намират в кожата. Някои вещества допринасят за чувствителността на кожата към слънцето. Те могат да причинят 2 различни типа фоточувствителни реакции: фототоксични и фотоалергични.
Фототоксични реакции – те се причиняват, когато нов химикал в тялото взаимодейства с ултравиолетовите лъчи от слънцето. Някои лекарства като доксициклин и тетрациклин, например, са най-честата причина за този тип реакции. В резултат се появява кожен обрив, който прилича на силно изразено слънчево изгаряне.
Фотоалергични реакции – те могат да се проявят като страничен ефект от някои лекарства. Могат да възникнат и от компоненти/вещества, съдържащи се в козметичните продукти и слънцезащитните средства.
Тези видове реакции се активират след няколко дни, преди да се развие обрив, след излагане на слънце.
И нека лятото Ви започне със здраве и щастливи моменти СЕГА!
С поздрав, Д-р Нора Буеши
Д-р Нора Буеши, в дерматологичната си практика се ангажира с постигане и поддържане на здравето, младостта и сияйността на кожата на своите пациенти. Един от най-известните и обещаващи дерматолози в страната.
Д-р Буеши притежава онази рядка харизма, която те кара да се почувстваш в сигурни ръце още при първи контакт с нея. С творчески замах, професионализъм и прецизност съумява точно да фокусира баланса между индивидуалните Ви нужди и тяхната медицинска проекция!